پراکندنوشت بعد از خیلی وقت که آمده ایم!

 

 

جلسه چهارم بادبادک؛ 3خرداد..

از لحظه ی ورودم به کارگاه و دیدن پرند جون با چرخوندن مچم و رقصیدنم درخواست آهنگ دادم. اون روز آهنگ گرگم و گله می برم سی دی بازیهای آوازی سودابه سالم رو گوش دادیم و بازی کردیم و چرخیدیم و رقصیدیم.

نقاشی مون با رنگ قرمز بود.. من خیلی تو مود نقاشی نبودم و بعد از چند اثر قلمو که بر کاغذم نشوندم، بلند شدم و دور تا دور کلاس می گشتم و می رقصیدم و رفتم پای دستگاه ایستادم و درخواست آهنگ دادم به پرند جون.

بعد از نقاشی طبق معمول جلسات قبل شعر توپ سفیدم رو با اشاره های هماهنگ مامانا خوندیم و از اونجایی که 4هفته است تمرین این شعر رو داریم کمی تا قسمتی من هم دستهام رو تکون میدم بلکه شبیه اشاره های مامانا بشه.

بعد از کتاب پرند جون یه دونه انار قرمز دیدیم و یه لباس قرمز که تن یه نِ نِ (نی نی) بود.

بازی این هفته مون بازی من و آینه بود.

(: این بازی برای شناخت کودک از خودش هست و اینکه ضمن تماشای خودش مادر به نقاط مثبت او اشاره می کنه. یا اینکه میتونه بگه بریم تو آیینه ببینیم کیه که مهربونه یا خوش اخلاقه یا ...؟ و آینه رو جوری جلوی صورتش بگیره که کودک فقط تصویر خودش رو توی آینه ببینه.)

 

خندانک اندر مشق های قرمزی:

خلق یک اثر هنریِ قرمزی با رنگ انگشتی در حمام:

 

جلسه ی پنجم؛ یک هفته فاصله افتاد و ما با کلی دل تنگ برای کارگاه دوست داشتنی پرند و همکلاسی ها 17 خرداد رفتیم بادبادک.

درست راس ساعت رسیدیم و فرصتی برای خوش و بش با نِ نِ ها و تاب بازی نبود. یک راست رفتیم سر کلاس.

آخ جون! باز هم شعر عموزنجیرباف و رقصیدن و چرخیدن و خوشحالی.. این موقع هاست که من نهایت لذتی که میبرم رو از عمق چشمام میشه خوند. دیگه به خاطر حرکاتی که انجام میدم و تنهایی یا بغل مامان اینقده خوشمل میرقصم، معروف شدم!! نه اینکه مامانم در طول هفته بارها این آهنگها رو میذاره، خیلی باهاشون ارتباط برقرار کردم و لذت میبرم.

این جلسه نقاشی با رنگ بنفش (ترکیب آبی و قرمز) بود. (: این رنگ از اضافه کردن رنگ آبی بر پایه ی رنگ قرمز درست میشه و البته رنگ آبی قطره قطره باید اضافه بشه.)

شعر توپ سفیدم رو با هم خوندیم و الآن خیلی خیلی دوستش دارم و میشناسمش. از بس که همیشه موقع آم خوردن تقاضای خوندن این شعر و همزمان با اشاره ی دست نمایش اجرا کردن مامانم رو دارم!

بعد از تو یه کتاب جدید که پرند جون برامون آورده بودن، کلی عکس حیوونا رو دیدیم و صداشون رو تقلید کردیم. گربه، پیشی و میو میو؛ سگ، هاپو و هاپ هاپ؛ جوجه و جیک جیک؛ قورباغه و قورقور؛ الاغ و عرعر ... (: پرند جون میگه، تکرار و تقلید این صداها تو زبان آموزی بچه ها و قدرت ادای حروف و لحنشون اثر مثبت داره.)

یه بازی جدید و جالب داشتیم این هفته. یه گل مقوایی بزرگ و بنفش داشت پرند جون که برامون روی دیوار نصبش کردن. اونوقت به هر کدوم از ما یه دونه پروانه ی بنفش خوشرنگ کوچولو دادن تا خودمون روی گل بچسبونیم. (: این بازی فضاسازی بود. یعنی بچه ها فضاها و چیزایی که مربوط به اون هست رو بشناسن. اینکه گلها و پروانه ها به هم ربط دارن، یا اینکه میشه ماکت ساده ی دریا رو با مقوا و کاغذ رنگی ساخت و با دادن چند ماهی کوچولوی رنگی که پشتش چسب داره یا هر ایده ی دیگه ای به بچه ها یاد داد چی مربوط به چه فضاییه..)

حسن ختام جلسه ی پنجم ما بازی کلاغ پر بود که بعد از کلاغ و گنجشک و پروانه که پر شدن، من و دونه دونه همکلاسیام پر شدیم و خوندیم: امیرمهدی که پر نمیزنه، بالاشو به هم نمیزنه و ...

مشق ایندفعه؛ بازی با رنگ بنفش و ادامه ی بازی فضاسازی ها...

 

مام.نوشت: پیشرفت هایی که تا حالا تو امیرمهدی دیدم، اینکه واقعا تاثیر تخلیه هیجاناتش رو موقع رنگ بازی میبینم. اینکه اعتماد بنفسش تو نقاشی خیلی بیشتر شده. اولای کلاس فقط گوشه ی سمت راست کاغذش نقاشی میکرد و وقتی دلیلش رو از پرند پرسیدم گفتن به دلیلی ناشناخته بودن دنیای جدیدیه که روبروشه و الآن یه امیرمهدی دارم که بی پروا در سرتاسر کاغذ حرکت میکنه. اینکه انگار مفهوم کاری که میکنه رو خوب میفهمه؛ از اونجا که گاهی تمام کاغذ رو رنگ میکنه و گاهی هم با کشیدن چند خط به نقاشیش پایان میده و درخواست کاغذ جدید میکنه. به قول پرند جون میدونه که در چه لحظه ای نقاشیش به تعادل رسیده. و مطمئنم هزارون دستآورد دیگه داشته و داره که دیده نمیشه یا درآینده بدست میاد.

البته نکته ی خیلی خیلی مهمی که باید بگم اینه که حضور تو این کارگاه درسته خیلی مهم و موثره ولی به قول پرند دوست داشتنی ام خیلی خیلی مهتر از اون؛

تکرار و تمرین و تداوم این تمرینها تو خونه

حداقل دو مرتبه ی دیگه در هفته هست. این حقیقت وقتی که امیرمهدی رو کنار بقیه همکلاسیاش که تمرینی تو خونه ندارن میبینم برام روشنتره...

پس دوستای عزیزی که حتی اگه دسترسی به این کلاس ندارین، اگرچه یک سوم شرط موفقیت (حضور تو بادبادک) رو ندارین ولی اگه با بچه ها تو خونه کار کنیم خیلی بیشتر از کسی که فقط کلاس میره و انگیزه ی تکرار آموزه ها رو تو خونه برای بچه اش نداره، موفقتریم.

پس دست به کار بشیم.. آینده مال بچه ی من و توئه، بابا و مامانِ عزیز..

 


/ 38 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خاطرات دو داداش

سلام وبتون زیباست دوست داشتی به وب ما دوتا داداش هم یه سر بزن خوشحال میشم ببینمتون و دوستای خوبی برای هم باشیم راستی اگه با تبادل لینک هم موافق بودی خبرم کن [بوسه][گل]

مرضیه

نیفتی از اون بالا خطرناکه خاله جون

مامان گل پسر(محمد علی)

به به خوشبحال این آقا ژسر کوشمولو کجاها که نرفته این پستتون این قدر طولانیه هر دفعه میام یه مقدارش رو میخونم با دو تا پست جدید آپیم اگه بیاید خوشحال میشیم[لبخند]

معصومه

[ماچ][ماچ][لبخند]

shirin

mashalah azizam cheghadr kalameh baladeh khobeh afarin [بغل]

بانو

یا نور سلام کوشمولو خیلی نازی برا ما هم دعا کنید موفق باشین یا حق

وحیده مامان پارسا

مامان امیر مهدی شما احتمالا معماری نخوندید؟میخوام هوش خودم رو امتحان کنم.[نیشخند]معلومه حسابی هم گرفتارید.نه اینکه فکر کنید ما بیکاریم.[چشمک]بلکه از هر فرصتی برای آشنایی با دوستهای جدید استفاده میکنیم.این بار هم به وبلاگ شما رسیدیم دیدیم یه پسر ناز یه کبری گرفتار [نیشخند]و البته اهل قلم .خلاصه همه این چیزها..........با من دوست میشی؟![لبخند]

وحیده مامان پارسا

راستی نگفتم من کیف میکنم با مامانهای این مدلی.امیر مهدی جون تو رنگها واقعا دیدنی بود

وحیده مامان پارسا

هر دفعه یه قسمت پستتون رو میخونم یه چیز یادم میاد.در مورد کلاسهای بادبادک زیاد شنیدم و شنیدم که خیلی هم پول میگیرند.اگه واقعا فعالیتهای بچه ها مدون و بر پایه اصول باشه به نظر من ارزش پول دادن رو داره.باز هم از تجربیات جدیدتون بنویسید.