سومین شور محرم

بـــــــــاز محرم شد و دلها شکست                    از غم زینب دل زهرا شکست
بـــــــــاز محرم شد و لب تشنه شد                 از عطشِ خاک کمرها شکست
آب در این تشنگی از خود گذشت          دجله به خون شد، دل صحرا شکست
قاسم و لیلا همه در خون شدند                این چه غمی بود که دنیا شکست

 

 

این روزها برایم حال و هوایی دیگه داره.

: می دونی امام حسین کیه؟ یه آقا مهببونـــــــــــــه.. اِنقَــــــــــــــــد بچه ها رو دوست دارهههههههه.. یه نی نی داشته کوچولو بوده شهید شده. خودشم شهید شده. من امام حسین رو دوست دارم..... دلم براش تنگ شده.

 

 امسال من بیشتر یار بابایی بودم تو هیات و فقط سه شب مامان رو همراهی کردم. خوب آقا شدم دیگه. البته که به خاطر بازی بعد هیات نبودا دروغگو ... فوبال بازی با کلی بچه های از خودم کلی بزرگتر بسیار بهم می چسبید و کلی بچه معروف شده بودم که با این قدّم چه جوری همپای بچه بزرگا می دویدم و می شوتیدم!

البته رمز موفقیت بابایی که چجوری من چند ساعت بدون امکانات دووم میارم رو مامانم نمیدونه ولی مامان واسه اینکه من رو آرووم بنشونه مجبور بود یه ساک بزرگ بندیل کنه دنبال سرش! از انواع امکانات خولاکی بگیر خوشمزه تا کاغذ و پاستل و اسباب بازی و یه دنیا گتاب و حرف و قصه و اینا.... مامان الکی خوشحال بود که امسال دیگه نیازی به برداشتن پوشک و لباس و سایر لوازم ندارم شاید بتواند سبکتر هیات بره ولی زهی خیال باطل! خیال باطل که یه ساک بزرگ به کول و یه دستِ کوچولو به دست و یه شیکم که چند ثانیه زودتر از خودش وارد همه جا میشد، سنگین تر از تَرِش کرده بود. و معمولا نگاه ترحم آمیز به خود جلب می نمود.

 

امسال من یاد گرفتم که ماه محرم و توی هیات ها برای امام حسین گریه می کنن و سینه می زنن. یه بار آخر شب بود و من به رسم هیات باباها می خواستم آخر مجلس بدو بدو کنم و مامان برای اینکه زیر دست و پا نمونم بهم گفت که باهاس بشینم، منم شروع کردم به های های گریه و زاااااااااااار میزدم گریه و مامان اینجوری شده بود تعجب که مگه چی گفته بهم!!! که یه خانومی اومد بهم سوکولات داد و ازم پرسید چرا گریه می کنی پسرم، منم خیلی جدی وسط همون های های گفتم دارم واسه امام حسین گریه می کنم! زبان

 

ولی از اونجایی که دلم نمیومد مامانم اکشش (اشک) بیاد یا مبادا توجهش به سخنرانی باشه، یه ریز باهاش حرف زدم و حواسشو پرتاب کردم اینور اونور! زبان به طوری که فقط حضوری فیزیکی در هیات داشتیم و بس! خجالت (: خدایا ببخش.. هیات رفتن ما بچه دارها هم این مدلیه دیگه! صرفا سیاهی لشکران شام خوریم!!)

 

روز عاشورا هم همراه مامان و خاله پری جونم رفتیم خیابون تا دسته عزاداری ببینیم و من یه سربند مشکی بستم و یه پرچم بزرگ به دستم بود. و وقتی برگشتیم خاله الیا ازم پرسید دسته دیدی؟ چی کارا کردی؟ که من با یه بغض بامزه ای جواب دادم: ... اما من زندیل نداستم! (زندیل=زنجیر) که کلی دل همه سوختید به حالم و فردای اون روز خاله مامان طاقت نیاوردن و برام زندیل خریدن.

و من از اون روز هست که هی دسته راه میندازم تو خونه و با طبلِ دست سازِ من و مامان (کاردستی کلاس خاله مریم) و پرچم و سربند و زنجیرم صفایی می کنم.

/ 1 نظر / 2 بازدید
رزيتا

نازي......عكس نذاشتي از هيت رفتن اين گل پسر ما..